Domov

posegi v SPLOŠNI anesteziji

Zobozdravstveni posegi so za mnoge vir strahu – zaradi preteklih bolečih izkušenj, tesnobe ali nelagodja. Nekateri pacienti imajo tudi zdravstvena stanja, ki otežujejo mirno sedenje ali sodelovanje med posegom.

Smo edina zasebna klinika v Sloveniji, kjer vse zobozstravstvene posege lahko opravite v splošni anesteziji.

Anestezijo uporabimo za neboleč poseg brez stresa

Anestezija je prava rešitev za vse, ki se soočate z opisanimi težavami. V zobozdravstvu poznamo tri oblike:

  • lokalno anestezijo,
  • splošno anestezijo (narkozo),
  • in sedacijo.

Vsaka je prilagojena posegu in vašim potrebam. V nadaljevanju preberite več o tem, kako bo anestezija izboljšala vašo zobozdravstveno izkušnjo. 

Splošna anestezija

Splošna anestezija, ki jo imenujemo tudi narkoza, omogoča, da celoten poseg prespite brez bolečine ali zavedanja. Gre za enako stvar kot pri kot pri drugih kirurških posegih. Pri tej obliki anestezije pacient ni zavesten, poseg pa vodi anesteziolog, ki natančno spremlja vse vitalne funkcije. Splošno anestezijo uporabljamo pri zapletenih zobozdravstvenih operacijah ali pri pacientih, ki težko sodelujejo med posegom.

STE VEDELI? Primadent je edina dentalna klinika v Sloveniji, kjer pacientom omogočamo tudi splošno anestezijo.

Primer iz ordinacije: Če potrebujete večji implantološki poseg, kjer vam bomo pri enem obisku vstavili več zobnih vsadkov, je splošna anestezija idealna rešitev. Celoten poseg boste prespali, brez občutka nelagodja, kar nam omogoča nemoteno delo. 

POMEMBNO: V nasprotju z javnimi ustanovami, kjer za narkozo največkrat uporabljajo plin izofluran, mi uporabljamo anestezijo na osnovi kisika. Ta metoda omogoča hitrejše okrevanje, saj se anestetik iz telesa resorbira v dveh urah. Že isti dan lahko zapustite kliniko.

Lokalna anestezija

Lokalna anestezija je najpogostejša oblika omrtvičenja, ki jo uporabljamo pri manjših in srednje zahtevnih posegih. To na primer plombe, odstranitev zobnega kamna ali ekstrakcija posameznega zoba. Z njo omrtvičimo specifično področje v ustni votlini, tako da pacient med posegom ne čuti bolečine, a ostane buden.

Primer iz ordinacije: Če morate odstraniti modrostni zob, vam bomo pri obisku v dlesen vbrizgal lokalni anestetik. Postopek je kratek in omogoča, da poseg opravite brez bolečine, vendar ostanete budni in se lahko pogovarjate z zobozdravnikom.

POMEMBNO: Lokalna anestezija začne delovati v nekaj minutah in omrtviči le del ustne votline, kar pomeni, da ne vpliva na vašo sposobnost normalnega funkcioniranja po posegu.

Sedacija

Sedacija je odlična izbira za paciente, ki se soočajo s strahom ali anksioznostjo pred zobozdravstvenimi posegi. Pacient je med sedacijo sproščen in pomirjen, a ostane pri zavesti in se lahko odziva na navodila zobozdravnika. Ta vrsta anestezije se pogosto uporablja pri manjših ali srednje zahtevnih posegih, kjer je potreben pacientov minimalen odziv.

Primer iz ordinacije: Če ste nervozni pred posegom, kot je koreninsko zdravljenje, vam zobozdravnik lahko ponudi sedacijo. Med posegom boste ostali budni, a sproščeni, in ne boste občutili tesnobe ali strahu.

POMEMBNO: Sedacija je varna in učinkovita, vendar se zanjo skoraj nikoli ne odločimo. Po naših izkušnjah lokalna ali splošna anestezija bolj primerni za večino posegov.

Kako deluje splošna anestezija?

Splošna anestezija, znana tudi kot narkoza, je postopek, pri katerem pacient popolnoma zaspi.V nasprotju z lokalno anestezijo, ki omrtviči samo določen del telesa, splošna anestezija deluje na celoten živčni sistem in vas potopi v globok spanec. Postopek vodi izkušen zdravnik specialist anesteziologije, ki spremlja vaše dihanje, srčni utrip in krvni tlak.

Med splošno anestezijo pacient prejme kombinacijo zdravil v obliki injekcije ali prek obrazne maske, ki vsebujejo uspavala, analgetike (proti bolečinam) in mišične relaksante. Med posegom niste pri zavesti in ne čutite ničesar.

Kdaj uporabimo splošno anestezijo?

Ko se odločimo za uporabo splošne anestezije ni tako pomembno, kateri poseg izvajamo (npr. skoraj zagotovo jo bomo izbrali pri veliki operaciji v ustni votlini, a jo po drugi strani lahko uporabimo tudi pri navadni kontroli), temveč jo izberemo predvsem na podlagi pacientovih potreb. 

Splošna anestezija je primerna za specifične skupine pacientov, ki zaradi 

  • močnega strahu, 
  • siljenja k bruhanju, 
  • raznih zdravstvenih stanj

ne morejo sodelovati pri običajnem zobozdravstvenem zdravljenju. Tukaj so glavni primeri:

Splošna anestezija pri odraslih in otrocih z motnjo avtističnega spektra 

Otroci in odrasli na avtističnem spektru se pogosto težje prilagodijo na zobozdravstvene posege. Neredko se težko sprostijo ali sledijo navodilom med postopkom, kar oteži delo zobozdravnika in podaljša čas posega. Splošna anestezija omogoča, da so pacienti popolnoma mirni in da zobozdravnik opravi poseg varno in hitro.

Splošna anestezija pri osebah z drugimi motnjami v duševnem razvoju

Osebe z motnjami kot so Downov sindrom, hudi obliki ADHD, ADD ali drugimi duševnimi tudi težko sodelujejo pri zapletenih zobozdravstvenih posegih. Splošna anestezija jim omogoča, da se med celotnim posegom sprostijo in ne občutijo nelagodja. Primeri posegov vključujejo kirurške ekstrakcije ali vsaditev zobnih implantatov.

Splošna anestezija pri osebah z epilepsijo

Osebe z motnjami kot so Downov sindrom, hudi obliki ADHD, ADD ali drugimi duševnimi tudi težko sodelujejo pri zapletenih zobozdravstvenih posegih. Splošna anestezija jim omogoča, da se med celotnim posegom sprostijo in ne občutijo nelagodja. Primeri posegov vključujejo kirurške ekstrakcije ali vsaditev zobnih implantatov.

Splošna anestezija pri osebah z motnjami gibanja (Parkinson, cereblralna paraliza)

Osebe, ki trpijo za motnjami gibanja, kot sta cerebralna paraliza ali Parkinsonova bolezen, imajo pogosto težave pri mirnem sedenju med posegom. Nenadni gibi lahko ovirajo delo zobozdravnika in povečajo tveganje za zaplete. Splošna anestezija omogoča, da se ti pacienti popolnoma sprostijo, kar omogoča varno in natančno izvajanje posegov.

Pri osebah s posebnimi potrebami priporočamo prisotnost spremljevalca 

Pri osebah s posebnimi potrebami je prisotnost spremljevalca med zobozdravstvenimi posegi v splošni anesteziji zelo zaželena. Pri otrocih so to največkrat starši in pri odraslih drugi svojci oziroma skrbniki.  

Spremljevalec lahko pomaga zmanjšati strah in tesnobo pacienta ter nudi čustveno oporo pred in po posegu. Po prebujanju iz anestezije je pacient lahko zmeden ali prestrašen, zato znana oseba zagotavlja občutek varnosti in miru. Spremljevalec tudi olajša komunikacijo z zdravniško ekipo, saj lahko posreduje informacije o pacientovih posebnih potrebah, kar nam pomaga pri varnejši in bolj prilagojeni obravnavi.

Pri obisku otrok in odraslih s posebnimi potrebami svetujemo prisotnost spremljevalca. 

Splošna anestezija pri hudi dentofobiji

Pacienti, ki se soočajo z ekstremnim strahom pred zobozdravnikom (dentofobija), pogosto odlašajo z obiskom in zdravljenjem, kar lahko poslabša njihovo zobozdravstveno stanje. Splošna anestezija omogoča, da se posegi opravijo brez bolečine in strahu, kar izboljša pacientovo izkušnjo in zdravje.

Splošna anestezija pri osebah z močnim refleksom bruhanja

Pacienti, ki imajo močan refleks bruhanja, pogosto težko prenašajo dolgotrajne ali invazivne posege. Splošna anestezija jim omogoča, da so med posegom popolnoma nezavedni, kar prepreči sproženje refleksa in omogoča zobozdravniku, da opravi postopek brez motenj. To je še posebej koristno pri kompleksnejših posegih, kjer bi ponavljajoči se refleks bruhanja otežil delo in podaljšal čas posega.

Kako poteka zdravstveni poseg v splošni anesteziji?

Pred posegom vas bo sprejel anesteziolog, ki bo natančno pregledal vašo zdravstveno zgodovino in se pogovoril o morebitnih alergijah ali uporabi zdravil. Splošno anestezijo pri Primadentu izvajamo na dva načina

- z dajanjem anestetika v veno (intravenozno) 

- ali z vdihavanjem kisikove mešanice preko obrazne maske. 

Obe metodi omogočata hitro in učinkovito delovanje anestetika.

Med postopkom bo anesteziolog spremljal vaše vitalne funkcije, da zagotovi varnost in brezhiben potek. V Primadentu sodelujemo s strokovnjaki iz klinik Fabjan, ki imajo bogate izkušnje z anestezijo in zagotavljajo najvišjo raven strokovnosti.

Po posegu se boste postopoma prebudili v nadzorovanem okolju, kjer boste nekaj časa pod opazovanjem. Ker uporabljamo kisikovo anestezijo, se anestetik iz telesa izloči v približno dveh urah. To pomeni, da lahko še isti dan zapustite kliniko brez večjih omejitev.

Tako pacient doživi splošno anestezijo.

Možni zapleti in rešitve

Čeprav je splošna anestezija varna, so možni redki zapleti, kot so:

  • Navzea (slabost) in bruhanje: Po prebuditvi iz narkoze se lahko pojavita slabost in bruhanje, kar običajno izzveni v nekaj urah.
  • Vneto grlo: Zaradi uporabe obrazne maske ali cevke za dihanje lahko po posegu občutite vneto grlo.
  • Alergijske reakcije: Redki primeri alergije na anestetike se lahko kažejo kot izpuščaji, srbenje ali težave z dihanjem. V takih primerih anesteziolog takoj ukrepa.
KONTAKTIRAJTE NAS ZA OBRAVNAVO V SPLOŠNI ANESTEZIJI

Kako deluje lokalna anestezija?

Lokalna anestezija ima bogato zgodovino, saj je bil prvi lokalni anestetik izoliran iz listov že leta 1859. Verjeli ali ne, šlo je za kokain. V zobozdravstvu se je kokain začel uporabljati konec 19. stoletja, vendar so hitro ugotovili njegove nevarne stranske učinke. Kasnejši napredek v farmaciji je prinesel sodobnejše anestetike, kot je lidokain, ki je bil sintetiziran leta 1943 in se še danes široko uporablja. 

Ostali sodobni anestetiki so artikain, mepivakain in bupivakain, ki so varni in prilagojeni za različne vrste posegov. Pacientom jih ni treba posebej poznati, saj bo zobozdravnik poskrbel za to, da vam odmerimo pravo snov v pravem odmerku. 

Mehanizem delovanja lokalnega anestetika

V zobozdravstvu uporabljamo tri vrste lokalne anestezije:

  • Površinska (topikalna) anestezija: To je anestezija, ki jo v obliki gela ali kot sprej nanesemo na sluznico ali kožo. S tem površinsko omrtvičimo površino, ki jo bomo obravnavali. Ponavadi jo uporabljamo, preden kožo prebodemo z injekcijo močnejšega anestetika ali pa pri manjših posegih na sluznici.
  • Infiltracijska anestezija: Anestetik injiciramo (vbrizgamo) neposredno v tkivo okoli zoba ali mesta posega, kar omrtviči manjše območje tkiva.
  • Prevodna anestezija: Anestetik injiciramo blizu glavnega živca, ki oživčuje večji del struktur v ustih (npr. spodnjo čeljust), kar omogoča omrtvičenje večjega območja.

Kdaj uporabimo lokalno anestezijo?

Pri uporabi lokalne anestezije se nanašamo predvsem na zahtevnost in bolečino posega, ki ga potrebujete. Največkrat ga izberemo za:

  • Odstranitev zobnega kamna: Z uporabo infiltracijske anestezije omrtvimo območje okoli zob, kjer bo potrebmo odstraniti kamen.
  • Plombiranje zoba: Infiltracijska anestezija se uporablja za omrtvičenje predela okoli zoba, kjer je potrebno zdravljenje kariesa.
  • Ekstrakcija modrostnega zoba (spodnja čeljust): Najverjetneje bomo izbrali postopek prevodne anestezije, saj je potrebno omrtvičiti večje območje.
  • Endodontsko zdravljenje koreninskih kanalov: Pri tem posegu se običajno uporabi infiltracijska anestezija za omrtvičenje območja okoli koreninskega kanala.
  • Kirurški posegi v ustni votlini (npr. biopsija): Prevodna ali infiltracijska anestezija, odvisno od obsega posega in lokacije.
KONTAKTIRAJTE KLINIKO ZA VEČ INFORMACIJ

Možni zapleti in rešitve

Čeprav je lokalna anestezija zelo varna, lahko v redkih primerih pride do zapletov, kot so:

  • Krvavitev na mestu injiciranja: Običajno jo obvladamo z vato, ki hitro ustavi krvavitev.
  • Hematomi (modrice): Redka reakcija, ki običajno mine v nekaj dneh brez dodatnega zdravljenja.
  • Začasna omrtvičenost obraza: Če anestetik vpliva na obrazni živec, lahko pride do začasne asimetrije ličnic, ki izzveni v nekaj urah ali dneh.
  • Alergijske reakcije: Redke alergije na anestetike se običajno kažejo z izpuščaji ali oteženim dihanjem. V takih primerih zobozdravnik takoj ukrepa s potrebnimi zdravili.

POMEMBNO: Tveganje za zaplete je izredno majhno, saj se v zobozdravstvu redno srečujemo z anestezijo in imajo vse potrebne izkušnje za varno in učinkovito uporabo.

Cene anestezioloških storitev

Pri večjih zobozdravstvenih posegih splošne anestezije ne zaračunamo dodatno; plačate zgolj ceno opravljenih storitev. Pri manjših posegih pa je splošna anestezija na voljo za doplačilo, vendar jo priporočamo le takrat, ko je to resnično potrebno. Naš cilj je zagotoviti varnost in udobje vsakega pacienta, zato naš zobozdravnik že ob prvem posvetu v sodelovanju z anestezistom skrbno oceni, ali ste primerni za splošno anestezijo.

Lepi in zdravi zobje brez skrbi

Anestezija pri zobozdravstvenih posegih vam lahko zagotovi brezskrben in neboleč obisk. Za nekatere skupine pacientov je celo nujna, saj brez nje ne bi mogli zdržati obiska. Ne odlašajte z zobozdravstvenim zdravljenjem zaradi strahu ali neugodja – z ustrezno obliko anestezije lahko poskrbimo, da je vaša izkušnja udobna in varna.

Rezervirajte svoj termin že danes in se posvetujte z našimi strokovnjaki. Pokličite nas ali izpolnite spletni obrazec – skupaj bomo našli pot do zdravega in sijočega nasmeha!

KONTAKTIRAJTE KLINIKO ZA VEČ INFORMACIJ
Naročanje

Prijava na posvet ali pregled

Zaupajte nam svoje podatke v spodnji obrazec. V najkrajšem možnem času vas pokličemo in uskladimo termin vašega posveta.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

Naročanje