Domov

Lokalna anestezija In SEDACIJA

Lokalna anestezija v zobozdravstvu ni več noben tabu, saj je danes povsem standarden del zobozdravniških postopkov. Opažamo pa, da čedalje več pacientov izraža zanimanje za posege v splošni anesteziji insedaciji, čeprav večino manj zahtevnih postopkov izvajamo v lokalni anesteziji.

Za večino ljudi obisk zobozdravnika ni med najljubšimi opravili, vendar sodobne metode, kot je uporaba anestezije, zagotavljajo nebolečo in prijetnejšo izkušnjo. Pri nas si prizadevamo, da bi bil vsak obisk kar se da udoben in neboleč, saj anestezija omogoča tudi natančno in učinkovito izvedbo postopkov.

Smo edina zasebna klinika v Sloveniji, kjer vse zobozstravstvene posege lahko opravite tudi v splošni anesteziji.

Anestezijo uporabimo za neboleč poseg brez stresa

V zobozdravstvu uporabljamo tri vrste anestezije, odvisno od zahtevnosti posega in potreb pacienta:

  • Lokalna anestezija: Namenjena za manj invazivne posege, kjer omrtvimo samo določen del tkiva.
  • Sedacija: Uporablja se za umiritev pacienta, pogosto v kombinaciji z lokalno anestezijo.
  • Splošna anestezija (narkoza): Omogoča popolno nezavest pacienta in se uporablja pri zahtevnejših kirurških posegih ter specifičnih primerih.

Anestezijo vedno prilagodim zahtevnostim postopka in potrebam pacienta.

Cilj anestezije je, da izboljša vašo zobozdravstveno izkušnjo. Lokalna anestezija je v zobozdravstvu postala stalna praksa, saj si danes posegov brez nje skoraj ne moremo več predstavljati.

Brezbolečinsko zobozdravstvo v lokalni anesteziji

Lokalna anestezija je najpogostejša oblika omrtvičenja, ki jo uporabljamo pri manjših in srednje zahtevnih posegih. Z njo omrtvičimo specifično področje v ustni votlini, tako da pacient med posegom je ves čas buden (pri zavesti), a ne čuti bolečine. Delovanje te vrste anestezije temelji na blokadi prevajanja bolečinskih signalov iz živčnih končičev do centralnega živčnega sistema

Najpogosteje jo uporabljamo pri:

  • Popravilu zobne gnilobe (plombe),
  • Ekstrakcijah zob, tudi modrostnih,
  • Pripravi zob za protetične nadomestke,
  • Endodontskem zdravljenju (zdravljenje koreninskih kanalov),
  • Postopkih v sklopu implantologije.
Primer iz ordinacije: Če morate odstraniti modrostni zob, vam bomo pri obisku v dlesen vbrizgal lokalni anestetik. Postopek je kratek in omogoča, da poseg opravite brez bolečine, vendar ostanete budni in se lahko pogovarjate z zobozdravnikom.

POMEMBNO: Lokalna anestezija začne delovati v nekaj minutah in omrtviči le del ustne votline, kar pomeni, da ne vpliva na vašo sposobnost normalnega funkcioniranja po posegu.

Sedacija v zobozdravstvu

Sedacija je odlična izbira za paciente, ki se soočajo s strahom ali anksioznostjo pred zobozdravstvenimi posegi. Pacient je med sedacijo sproščen in pomirjen, a ostane pri zavesti in se lahko odziva na navodila zobozdravnika. Ta vrsta anestezije se pogosto uporablja pri manjših ali srednje zahtevnih posegih, kjer je potreben pacientov minimalen odziv.

Primer iz ordinacije: Če ste nervozni pred posegom, kot je koreninsko zdravljenje, vam zobozdravnik lahko ponudi sedacijo. Med posegom boste ostali budni, a sproščeni, in ne boste občutili tesnobe ali strahu.

POMEMBNO: Sedacija je varna in učinkovita, vendar se zanjo skoraj nikoli ne odločimo. Po naših izkušnjah lokalna ali splošna anestezija bolj primerni za večino posegov.

Kako deluje lokalna anestezija?

Lokalna anestezija ima bogato zgodovino, saj je bil prvi lokalni anestetik izoliran iz listov že leta 1859. Verjeli ali ne, šlo je za kokain. V zobozdravstvu se je kokain začel uporabljati konec 19. stoletja, vendar so hitro ugotovili njegove nevarne stranske učinke. Kasnejši napredek v farmaciji je prinesel sodobnejše anestetike, kot je lidokain, ki je bil sintetiziran leta 1943 in se še danes široko uporablja. 

Ostali sodobni anestetiki so artikain, mepivakain in bupivakain, ki so varni in prilagojeni za različne vrste posegov. Pacientom jih ni treba posebej poznati, saj bo zobozdravnik poskrbel za to, da vam odmerimo pravo snov v pravem odmerku. 

Mehanizem delovanja lokalnega anestetika

V zobozdravstvu uporabljamo tri vrste lokalne anestezije:

  • Površinska (topikalna) anestezija: To je anestezija, ki jo v obliki gela ali kot sprej nanesemo na sluznico ali kožo. S tem površinsko omrtvičimo površino, ki jo bomo obravnavali. Ponavadi jo uporabljamo, preden kožo prebodemo z injekcijo močnejšega anestetika ali pa pri manjših posegih na sluznici.
  • Infiltracijska anestezija: Anestetik injiciramo (vbrizgamo) neposredno v tkivo okoli zoba ali mesta posega, kar omrtviči manjše območje tkiva.
  • Prevodna anestezija: Anestetik injiciramo blizu glavnega živca, ki oživčuje večji del struktur v ustih (npr. spodnjo čeljust), kar omogoča omrtvičenje večjega območja.

Kdaj uporabimo lokalno anestezijo?

Pri uporabi lokalne anestezije se nanašamo predvsem na zahtevnost in bolečino posega, ki ga potrebujete. Največkrat ga izberemo za:

  • Odstranitev zobnega kamna: Z uporabo infiltracijske anestezije omrtvimo območje okoli zob, kjer bo potrebmo odstraniti kamen.
  • Plombiranje zoba: Infiltracijska anestezija se uporablja za omrtvičenje predela okoli zoba, kjer je potrebno zdravljenje kariesa.
  • Ekstrakcija modrostnega zoba (spodnja čeljust): Najverjetneje bomo izbrali postopek prevodne anestezije, saj je potrebno omrtvičiti večje območje.
  • Endodontsko zdravljenje koreninskih kanalov: Pri tem posegu se običajno uporabi infiltracijska anestezija za omrtvičenje območja okoli koreninskega kanala.
  • Kirurški posegi v ustni votlini (npr. biopsija): Prevodna ali infiltracijska anestezija, odvisno od obsega posega in lokacije.

Postopek lokalne anestezije

  1. Priprava: Najprej pregledamo zdravstveno stanje pacienta in izberemo primerno vrsto lokalnega anestetika.
  2. Aplikacija anestetika: Anestetik najpogosteje vbrizgamo z injekcijo v dlesen ali okoliško tkivo. Pred injiciranjem lahko uporabimo površinsko anestezijo (npr. anestetični gel) za zmanjšanje neugodja ob vbodu.
  3. Delovanje anestetika: Po aplikaciji anestetika območje hitro otrpne, kar omogoča nebolečo izvedbo posega.
  4. Zaključek posega: Po končanem posegu učinek anestetika postopoma popušča, tkiva pa ponovno pridobijo občutljivost.

Prednosti lokalne anestezije

  • Minimalno tveganje za zaplete,
  • Hitro okrevanje po posegu,
  • Pacient ostane pri zavesti in lahko sodeluje z nami med postopkom,
  • Primerna za večino rutinskih zobozdravstvenih posegov.
KONTAKTIRAJTE nas ZA VEČ INFORMACIJ

Možni zapleti in rešitve

Čeprav je lokalna anestezija zelo varna, lahko v redkih primerih pride do zapletov, kot so:

  • Krvavitev na mestu injiciranja: Običajno jo obvladamo z vato, ki hitro ustavi krvavitev.
  • Hematomi (modrice): Redka reakcija, ki običajno mine v nekaj dneh brez dodatnega zdravljenja.
  • Začasna omrtvičenost obraza: Če anestetik vpliva na obrazni živec, lahko pride do začasne asimetrije ličnic, ki izzveni v nekaj urah ali dneh.
  • Alergijske reakcije: Redke alergije na anestetike se običajno kažejo z izpuščaji ali oteženim dihanjem. V takih primerih zobozdravnik takoj ukrepa s potrebnimi zdravili.

POMEMBNO: Tveganje za zaplete je izredno majhno, saj se v zobozdravstvu redno srečujemo z anestezijo in imajo vse potrebne izkušnje za varno in učinkovito uporabo.

Pogosta vprašanja

Kako dolgo traja učinek lokalne anestezije?

Učinek lokalne anestezije občajno traja od 1 do 3 ure, odvisno od vrste uporabljenega anestetika in obsega posega.

Ali lahko lokalna anestezija povzroči alergijsko reakcijo?

Alergijske reakcije so izjemno redke. Pred posegom vas povprašamo o morebitnih alergijah na anestetike.

Je postopek aplikacije lokalne anestezije boleč?

Večina pacientov opiše postopek kot minimalno neprijeten. S površinsko anestezijo lahko zmanjšamo občutek vboda injekcije.

Ali lokalna anestezija vpliva na moje dnevne aktivnosti?

Ne, lokalna anestezija ne vpliva na sposobnost vožnje ali opravljanje vsakodnevnih opravil. Priporočamo pa, da počakate, da otrplost popolnoma popusti. 

Kaj storiti, če otrplost traja predolgo?

Če otrplost traja dlje kot 4 ure, vas prosimo, da nam to sporočite, saj lahko pride do redkih zapletov, kot je prehodna poškodba živca.

Naročanje

Prijava na posvet ali pregled

Zaupajte nam svoje podatke v spodnji obrazec. V najkrajšem možnem času vas pokličemo in uskladimo termin vašega posveta.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

Naročanje