Lokalna anestezija v zobozdravstvu ni več noben tabu, saj je danes povsem standarden del zobozdravniških postopkov. Opažamo pa, da čedalje več pacientov izraža zanimanje za posege v splošni anesteziji insedaciji, čeprav večino manj zahtevnih postopkov izvajamo v lokalni anesteziji.
Za večino ljudi obisk zobozdravnika ni med najljubšimi opravili, vendar sodobne metode, kot je uporaba anestezije, zagotavljajo nebolečo in prijetnejšo izkušnjo. Pri nas si prizadevamo, da bi bil vsak obisk kar se da udoben in neboleč, saj anestezija omogoča tudi natančno in učinkovito izvedbo postopkov.
V zobozdravstvu uporabljamo tri vrste anestezije, odvisno od zahtevnosti posega in potreb pacienta:
Anestezijo vedno prilagodim zahtevnostim postopka in potrebam pacienta.
Cilj anestezije je, da izboljša vašo zobozdravstveno izkušnjo. Lokalna anestezija je v zobozdravstvu postala stalna praksa, saj si danes posegov brez nje skoraj ne moremo več predstavljati.
Lokalna anestezija je najpogostejša oblika omrtvičenja, ki jo uporabljamo pri manjših in srednje zahtevnih posegih. Z njo omrtvičimo specifično področje v ustni votlini, tako da pacient med posegom je ves čas buden (pri zavesti), a ne čuti bolečine. Delovanje te vrste anestezije temelji na blokadi prevajanja bolečinskih signalov iz živčnih končičev do centralnega živčnega sistema
Najpogosteje jo uporabljamo pri:
Primer iz ordinacije: Če morate odstraniti modrostni zob, vam bomo pri obisku v dlesen vbrizgal lokalni anestetik. Postopek je kratek in omogoča, da poseg opravite brez bolečine, vendar ostanete budni in se lahko pogovarjate z zobozdravnikom.
POMEMBNO: Lokalna anestezija začne delovati v nekaj minutah in omrtviči le del ustne votline, kar pomeni, da ne vpliva na vašo sposobnost normalnega funkcioniranja po posegu.
Sedacija je odlična izbira za paciente, ki se soočajo s strahom ali anksioznostjo pred zobozdravstvenimi posegi. Pacient je med sedacijo sproščen in pomirjen, a ostane pri zavesti in se lahko odziva na navodila zobozdravnika. Ta vrsta anestezije se pogosto uporablja pri manjših ali srednje zahtevnih posegih, kjer je potreben pacientov minimalen odziv.
Primer iz ordinacije: Če ste nervozni pred posegom, kot je koreninsko zdravljenje, vam zobozdravnik lahko ponudi sedacijo. Med posegom boste ostali budni, a sproščeni, in ne boste občutili tesnobe ali strahu.
POMEMBNO: Sedacija je varna in učinkovita, vendar se zanjo skoraj nikoli ne odločimo. Po naših izkušnjah lokalna ali splošna anestezija bolj primerni za večino posegov.
Lokalna anestezija ima bogato zgodovino, saj je bil prvi lokalni anestetik izoliran iz listov že leta 1859. Verjeli ali ne, šlo je za kokain. V zobozdravstvu se je kokain začel uporabljati konec 19. stoletja, vendar so hitro ugotovili njegove nevarne stranske učinke. Kasnejši napredek v farmaciji je prinesel sodobnejše anestetike, kot je lidokain, ki je bil sintetiziran leta 1943 in se še danes široko uporablja.
Ostali sodobni anestetiki so artikain, mepivakain in bupivakain, ki so varni in prilagojeni za različne vrste posegov. Pacientom jih ni treba posebej poznati, saj bo zobozdravnik poskrbel za to, da vam odmerimo pravo snov v pravem odmerku.
Pri uporabi lokalne anestezije se nanašamo predvsem na zahtevnost in bolečino posega, ki ga potrebujete. Največkrat ga izberemo za:
Čeprav je lokalna anestezija zelo varna, lahko v redkih primerih pride do zapletov, kot so:
POMEMBNO: Tveganje za zaplete je izredno majhno, saj se v zobozdravstvu redno srečujemo z anestezijo in imajo vse potrebne izkušnje za varno in učinkovito uporabo.
Učinek lokalne anestezije občajno traja od 1 do 3 ure, odvisno od vrste uporabljenega anestetika in obsega posega.
Alergijske reakcije so izjemno redke. Pred posegom vas povprašamo o morebitnih alergijah na anestetike.
Večina pacientov opiše postopek kot minimalno neprijeten. S površinsko anestezijo lahko zmanjšamo občutek vboda injekcije.
Ne, lokalna anestezija ne vpliva na sposobnost vožnje ali opravljanje vsakodnevnih opravil. Priporočamo pa, da počakate, da otrplost popolnoma popusti.
Če otrplost traja dlje kot 4 ure, vas prosimo, da nam to sporočite, saj lahko pride do redkih zapletov, kot je prehodna poškodba živca.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form