Na zobeh prav vsake ustne votline se pojavljajo zobne obloge. Te so na začetku mehke in se jih enostavno znebimo z rednim ščetkanjem, čez čas pa se lahko strdijo v zobni kamen. Ta dva pojava lahko vodita do resnih zobozdravstvenih stanj. V članku preberite, kaj točno sta zobni kamen in zobne obloge, kako nastaneta, kakšna tveganja prinašata ter možnosti zdravljenja in preprečevanja.
Zobne obloge, znane tudi kot plak, so mehka, lepljiva usedlina, ki se vsakodnevno nabira na zobeh. Sestavljene so predvsem iz bakterij, ostankov hrane, sladkorjev in sline.
Bakterije v ustni votlini se prehranjujejo z ogljikovimi hidrati, ki jih vnašamo s hrano, zato da pripravijo hrano na razgradnjo v želodcu. Bakterije v ustih presnavljajo te ogljikove hidrate in jih razgrajujejo na manjše delce. Ob tem proizvajajo kisline, iz katerih skupaj z ostanki hrane in slino nastane biofilm, ki ga imenujemo zobne obloge. Čez čas lahko nabiranje kislin in oblog poškoduje zobno sklenino in povzroči karies.
Zobne obloge se začnejo tvoriti že nekaj minut po obroku. Če oblog ne odstranimo z rednim ščetkanjem in nitkanjem, se lahko strdijo in preidejo v zobni kamen. Študije kažejo, da lahko že 48 ur nezadostnega čiščenja zob privede do nastanka zobnega kamna.
Zobni kamen, imenovan tudi kalculus, je trda mineralizirana usedlina, ki nastane iz zobnih oblog. Proces mineralizacije se lahko začne že po 24–72 urah. Zobni kamen se običajno nabira na mestih, kjer so zobne obloge težje dostopne za ščetkanje, kot so medzobni prostori in ob dlesni. Zobni kamen je lahko supragingivalen (nad dlesnijo) ali subgingivalen (pod dlesnijo). Sam po sebi ne bi bil škodljiv (razen tega, da povzroča grši videz zob), a je problematičen zato, ker omogoča idealno okolje za “skrivanje” in prekomerno razmnoževanje bakterij, ki nato povzročajo različna zobna obolenja, kot je karies.
Če je usedlina mineralizirana, to pomeni, da gre za izjemno trdo snov. Nastane, ko se mineralne snovi iz sline, kot sta kalcij in fosfat, združijo z zobnimi oblogami. Ta proces mineralizacije povzroči, da se mehke in lepljive obloge na zobeh pretvorijo v trdno maso. Zobni kamen je trši od običajnih zobnih oblog in ga nikakor ni mogoče odstraniti z običajnim ščetkanjem ali nitkanjem. Za njegovo odstranitev je nujno, da obiščete zobozdravnika.
Zobni kamen ne povzroča le estetskih težav, kot so rumeni ali rjavkasti madeži, temveč tudi ustvarja hrapavo površino, na kateri se zlahka nabirajo nove in nove obloge. To povečuje tveganje za razvoj gingivitisa in parodontalne bolezni, ki sta resni zobozdravstveni stanji. Študije kažejo, da je parodontalna bolezen npr. povezana z večjim tveganjem za srčno-žilne bolezni in sladkorno bolezen.
Gingivitis: Gingivitis je zgodnja faza bolezni dlesni, za katero je značilno vnetje dlesni. Prvi znaki vključujejo rdečico, oteklino in krvavenje dlesni, še posebej med ščetkanjem ali nitkanjem. Čeprav je gingivitis reverzibilen z ustrezno ustno higieno, lahko v napredovali fazi privede do resnejših oblik parodontalne bolezni ali pa do periimplantitisa.
Parodontalna bolezen: Če se gingivitis ne zdravi, se razvije v parodontalno bolezen. To je resno vnetje tkiv, ki podpirajo zobe, vključno z dlesnimi, kostjo in vezmi. V skrajnih primerih lahko paradontitis privede do izgube zobne kosti in zob, kar zahteva kompleksno zobozdravstveno zdravljenje.
Karies: Kisline, ki jih proizvajajo bakterije v zobnih oblogah, lahko povzročijo razgradnjo zobne sklenine, kar vodi do kariesa. Napredovali karies lahko povzroči bolečine, okužbe in v končni fazi zahteva zdravljenje, kot je zobna zalivka, zobna krona ali celo puljenje zoba in nameščanje implantata (umetnega zoba).
Zobni kamen se najpogosteje začne pojavljati na mestih, kjer so zobne obloge težko dostopne za ščetkanje. To so običajno naslednja področja:
Prisotnost zobnega kamna lahko prepoznate po naslednjih znakih:
Če opazite katerega od teh simptomov, je priporočljiv obisk pri zobozdravniku za strokovno oceno in odstranitev zobnega kamna.
Prehrana: Prehrana igra ključno vlogo pri preprečevanju zobnih oblog in zobnega kamna. Živila, bogata s sladkorjem in škrobom, lahko prispevajo k hitremu nastanku zobnih oblog. Priporočljivo je omejiti uživanje sladkih prigrizkov in pijač, ki spodbujajo preveliko razmnoževanje bakterij v ustih. Namesto tega priporočamo uživanje hrane, bogate z vlakninami, kot so sveže sadje in zelenjava, ter živila, bogata s kalcijem, ki krepijo zobe.
Hidratacija: Tudi pitje zadostne količine vode je pomembno za ohranjanje ustne higiene. Voda pomaga izpirati ostanke hrane in bakterije iz ustne votline ter spodbuja tvorbo sline, ki naravno ščiti zobe pred kislinami. Priporočamo, da po vsakem obroku popijete kozarec navadne vode.
Življenjski slog: Redno ščetkanje in nitkanje sta temeljna za odstranjevanje zobnih oblog in preprečevanje nastanka zobnega kamna. Prav tako je pomembno redno obiskovati zobozdravnika za profesionalno čiščenje zob in pregled stanja ustne votline. V Primadentu znamo še pravi čas prepoznati nabiranje zobnih oblog, ki jih odstranimo, pacientom pa svetujemo, kako še bolje skrbeti za zdravje ustne votline.
Ustna higiena: Najboljši način za preprečevanje zobnih oblog in zobnega kamna je dosledna ustna higiena. To vključuje ščetkanje zob vsaj dvakrat na dan z zobno pasto, ki vsebuje fluorid, in dnevno uporabo zobne nitke za odstranjevanje oblog izmed zob in ob dlesni. Ustna voda z antiseptičnimi lastnostmi lahko dodatno zmanjša število bakterij v ustih.
Obiščite Primadentovo spletno trgovino, kjer za vas redno posodabljamo izbor najboljših izdelkov za ustno higieno. Oglejte si priporočene zobne ščetke, od eko naravnih izdelkov do električnih ščetk.
Profesionalno čiščenje zob: Ko se zobni kamen enkrat oblikuje, ga ni mogoče odstraniti z običajnim ščetkanjem. Potrebovali boste profesionalno čiščenje zob, ki ga opravi zobozdravnik ali ustni higienik. To vključuje uporabo specializiranih orodij za odstranjevanje zobnega kamna in poliranje zob, da preprečimo nadaljnje nabiranje oblog.
Dodatni ukrepi: Poleg vsakodnevne ustne higiene je priporočljivo, da se izogibate hrani in pijačam z visokim deležem sladkorja ter kislim pijačam, ki lahko povzročijo erozijo sklenine. Če imate načeto sklenino bo namreč tvorjenje oblog in kamna še enostavnejše in tega si ne želite. Prav tako je koristno uporabljati zobne ščetke z mehkimi ščetinami, ki ne poškodujejo dlesni, in redno menjati zobno ščetko.
Zobnega kamna ni mogoče učinkovito odstraniti doma z običajnimi pripomočki, kot so zobna ščetka ali nitka.Tudi “čudežna zdravila” kot so limonina voda in soda bikarbona vam ne bodo pomagali. S takšnimi pastami lahko kvečjemu odstranite mehke zobne obloge, zobnega kamna pa ne. Pri tem opozarjamo, da je zobne obloge možno odstraniti že z navadnim ščetkanjem, domači pripravki pa imajo večje tveganje za poškodovanje zdravega premaza na vaših zobeh.
Ko se pojavi zobni kamen, je tako vedno potreben obisk pri zobozdravniku ali ustnem higieniku, ki ima specializirana orodja in znanje za njegovo odstranjevanje. Ne odlašajte in nas pokličite na številko 041 646 363.
Priporočamo, da nas za profesionalno čiščenje zob enkrat na šest mesecev. Imejte v mislih, da lahko lahko posamezniki z večjim tveganjem za nastanek zobnega kamna ali parodontalne bolezni potrebujejo pogostejše obiske.
Električne zobne ščetke so pogosto učinkovitejše pri odstranjevanju zobnih oblog kot ročne ščetke, saj zagotavljajo bolj temeljito čiščenje. Redna uporaba električne ščetke v kombinaciji z nitkanjem in uporabo ustne vode lahko pomaga zmanjšati nastanek zobnih oblog in zobnega kamna.
Ne glede na to, kateri tip zobne ščetke uporabljate, pa imejte v mislih, da je redno ščetkanje tisto, ki je najbolj pomembno.
Zobne obloge so mehka, lepljiva plast bakterij in drugih snovi, ki se nabira na zobeh. Če obloge ne odstranite s ščetkanjem, se sčasoma strdijo in mineralizirajo v zobni kamen, ki je trd in ga ni mogoče odstraniti z običajnim čiščenjem.
Da, zobni kamen lahko povzroči slab zadah (halitozo), saj lahko bakterije v zobnem kamnu proizvajajo neprijeten vonj. Poleg tega lahko zobni kamen prispeva k razvoju bolezni dlesni, ki je prav tako povezana s slabim zadahom.
Da, zobne obloge in zobni kamen se lahko pojavijo tudi na umetnih zobeh oziroma implantatih. Tako kot naravni zobje so tudi zobni vsadki podvrženi kopičenju bakterijskih oblog, ki lahko sčasoma mineralizirajo in tvorijo zobni kamen. Če se oblog ne odstrani redno, lahko to privede do periimplantitisa, kar je vnetje tkiv okoli vsadka. Zato je redna ustna higiena, vključno s ščetkanjem, nitkanjem in profesionalnim čiščenjem pri zobozdravniku, ključnega pomena za ohranjanje zdravja ustne votline, ne glede na to, ali imate naravne zobe ali implantate.
Zobni kamen in zobne obloge sta pogosta pojava, ki lahko resno ogrozita zdravje ustne votline, če ju ne obravnavate pravilno. Pomembno je, da veste, kako nastaneta, kaj so povezana tveganja in kako te težave preprečevati.
Z redno ustno higieno in obiski pri zobozdravniku lahko učinkovito preprečimo nastanek zobnih oblog in zobnega kamna ter ohranimo lep nasmeh skozi vse življenje. Preprečevanje je vedno boljše kot kurativa, zato poskrbite za svoje ustno zdravje še danes.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form